Drenaż limfatyczny - FizjoEkspert Gabinet Fizjoterapii i Masażu mgr Grzegorz Bulanda tel. 608 592 813 Limanowa

Przejdź do treści

Menu główne:

Drenaż limfatyczny

Masaż
Drenaż limfatyczny jest specjalistyczną formą masażu stosowaną w terapii obrzęku limfatycznego. Polega na powolnym zastosowaniu technik obrotowych, okrężnych, czerpiących oraz pompujących. Przy wykonywaniu masażu uwzględnia się anatomiczny przebieg naczyń limfatycznych i ściśle określony kierunek odpływu limfy z miejsc drenowanych. Drenaż limfatyczny rozpoczynamy od opracowania okolic centralnych - niezajętych obrzękiem, następnie przechodzimy do części obrzękniętych. Celem masażu jest odprowadzenie nagromadzonej limfy z miejsc objętych obrzękiem w kierunku okolicznych węzłów chłonnych.

Ze względu na swoją specyfikę wykonanie drenażu limfatycznego wymaga czasu, który w zależności od czynników takich jak okolica oraz rozmiar obrzęku trwa od 50 min. do 80 min.

Należy pamiętać o tym, że drenaż limfatyczny jest częścią kompleksowej terapii obrzęku limfatycznego i rzadko stosuje się go jako jedyną formę terapii (obecność niektórych przeciwwskazań lub obrzęk twarzy). Jednoczesne zastosowanie kompresji i ćwiczeń fizycznych znacznie przyspiesza efektywność terapii.

Wskazania do drenażu limfatycznego:
- obrzęk będący wynikiem zastosowanego leczenia chirurgicznego (usunięcie węzłów chłonnych po mastektomii piersi lub leczeniu innych chorób nowotworowych),
- obrzęk pooperacyjny (np. endoprotezoplastyka, facelifting),
- niewydolność żylno-limfatyczna (objawiająca się obrzękami stóp i kostek),
- obrzęk pourazowy (skręcenia, zwichnięcia, złamania, kontuzje sportowe),
- obrzęk lipidowy, i mieszany np. lipidowo-limfatyczny,
- obrzęk z braku aktywności ruchowej (udar mózgu, śpiączka).

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego:
1. Ostre zapalenie bakteryjne i wirusowe.
2. Egzemy skórne.
3. Niewyrównana niewydolność serca.
4. Nawrót choroby nowotworowej (przeciwwskazanie względne).
5. Zaburzenia rytmu serca.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego