Terapia obrzęku - FizjoEkspert Gabinet Fizjoterapii i Masażu mgr Grzegorz Bulanda tel. 608 592 813 Limanowa

Przejdź do treści

Menu główne:

Terapia obrzęku

Terapie
Kompleksowa terapia obrzęku limfatycznego jest na dzień dzisiejszy najlepszym sposobem na znaczne zmniejszenie rozmiaru obrzęku limfatycznego. Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne (ISL, International Society of Lymphology) uznaje ją jako podstawową metodę leczenia obrzęku limfatycznego.

Wskazania do kompleksowej terapii obrzęku limfatycznego:
- obrzęk będący wynikiem zastosowanego leczenia chirurgicznego (usunięcie węzłów chłonnych po mastektomii piersi lub leczeniu innych chorób nowotworowych),
- obrzęk pooperacyjny (np. endoprotezoplastyka, facelifting),
- niewydolność żylno-limfatyczna (objawiająca się obrzękami stóp i kostek),
- obrzęk pourazowy (skręcenia, zwichnięcia, złamania, kontuzje sportowe),
- obrzęk lipidowy lub mieszany np. lipidowo-limfatyczny,
- obrzęk z braku aktywności ruchowej (udar mózgu, śpiączka).

Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzany jest wywiad dotyczący choroby podstawowej i współistniejących schorzeń. Następnie dokonuje się dokładnej oceny obrzęku limfatycznego oceniając jego rozmiar, konsystencję, umiejscowienie, stopień zaawansowania, przyczynę powstania oraz inne cechy mające wpływ na planowanie indywidualnej terapii.

Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa polega na jednoczesnym zastosowaniu kilku składowych elementów oddziaływania, należą do nich:

1. Manualny drenaż limfatyczny,
2. Bandażowanie wielowarstwowe,
3. Ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki z kończyny,
4. Edukacja (nauka bandażowania, dostosowanie odpowiedniego zaopatrzenia kompresyjnego, czynniki ryzyka, pielęgnacja skóry, pozycje ułożeniowe).

Terapię prowadzi się w dwóch następujących po sobie etapach:

I Faza (intensywna – maksymalna redukcja obrzęku)
W tym czasie terapia prowadzona jest codziennie. Stosujemy manualny drenaż limfatyczny obejmujący obszary dotknięte obrzękiem oraz obszary centralne.
Następnie w celu utrzymania efektów drenażu bandażujemy wielowarstwowo kończynę specjalnym zestawem bandaży elastycznych, kształtek i podkładów. Kształtki oraz siła ucisku bandażu jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb i tolerancji pacjenta. Czas fazy intensywnej uzależniony jest od stopnia zaawansowania obrzęku (twardość, rozmiar, podatność na terapię) jednak trwa ona najczęściej od 2 do 5 tygodni. 
Czas trwania jednej sesji terapeutycznej wynosi około 60-80 minut.
Leczenie intensywne kończy się w momencie wyeliminowania obrzęku lub gdy dalsza redukcja nie jest możliwa do osiągnięcia na tym etapie leczenia.

II Faza (utrwalająco – optymalizująca)
Faza ta ma na celu utrwalenie i utrzymanie efektów terapii uzyskanych w trakcie intensywnego leczenia obrzęku. Bandażowanie wielowarstwowe zastępujemy indywidualnie dopasowaną odzieżą kompresyjną (pończocha/rękaw uciskowy). Drenaż limfatyczny stosuje się 2 lub 3 razy w tygodniu. W tej fazie leczenia można wprowadzić kinezjotaping limfatyczny, który jest bardziej komfortowy niż bandażowanie wielowarstwowe stosowane w fazie intensywnej. Faza utrwalająco – optymalizująca trwa w zależności od potrzeb i jest to ustalane indywidualnie.
Czas trwania jednej sesji terapeutycznej wynosi około 70 minut.

Przedstawiony powyżej plan terapeutyczny jest jedynie zarysem terapii, która może i często ulega zmianie w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania do kompleksowej terapii obrzęku limfatycznego:
1. Ostre zapalenie bakteryjne i wirusowe.
2. Egzemy skórne.
3. Niewyrównana niewydolność serca.
4. Nawrót choroby nowotworowej (przeciwwskazanie względne).
5. Zaburzenia rytmu serca.

Poza w/w przeciwwskazaniami istnieją inne, które są specyficzne dla umiejscowienia obrzęku. W trakcie wywiadu pacjent jest oceniany również pod kątem indywidualnych przeciwwskazań do terapii obrzęku limfatycznego, a w razie potrzeby terapia zostaje dostosowana do stanu zdrowia pacjenta.

Z mojego doświadczenia wynika, iż kompleksowa terapia obrzęku limfatycznego prowadzona w sposób regularny i systematyczny w znacznym stopniu wpływa dla poprawę komfortu i jakości życia pacjentów dotkniętych obrzękiem limfatycznym. 

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego