McKenzie - FizjoEkspert Gabinet Fizjoterapii i Masażu mgr Grzegorz Bulanda tel. 608 592 813 Limanowa

Idź do spisu treści

Menu główne:

McKenzie

Metody
W 1953 roku Robin McKenzie rozpoczął praktykę lekarską w Wellington. Kwestią jaka wzbudzała jego szczególne zainteresowanie, było leczenie bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W ciągu wielu lat swojej praktyki lekarskiej przeprowadził tysiące eksperymentów klinicznych, pracując z pacjentami cierpiącymi z powodu bólu kręgosłupa.

McKenzie zauważył, że w przypadku pacjentów z określonymi dolegliwościami ulgę w bólu przynosi im wykonywanie specyficznych ruchów, a w niektórych przypadkach nawet przyjęcie statycznych pozycji ciała.

Atutem metody McKenziego jest fakt, że pozwala ona pacjentom samodzielnie radzić sobie z bólem. W niektórych wypadkach konieczna jest interwencja terapeuty, ale absolutnie nie dotyczy to wszystkich osób dotkniętych bólami kręgosłupa.

Podstawę metody McKenziego stanowi przekonanie o samowystarczalności, samodzielności pacjenta. Są oczywiście przypadki, w których techniki terapeutyczne stanowią nieodłączną część leczenia. Jednak pamiętać należy o tym, że w procesie leczenia metodą McKenziego najistotniejsza jest autoterapia i samodzielna praca pacjenta.

Liczne badania naukowe zweryfikowały pozytywnie wartość i skuteczność metody McKenziego.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego