Podstawową metodą jaką wykorzystuję w terapii pacjentów cierpiących z powodu schorzeń kręgosłupa jest metoda opracowana przez nowozelandzkiego terapeutę Robina McKenziego.
Metoda MDT (Mechanical Diagnosis and Therapy) McKenzie jest metodą leczenia dolegliwości kręgosłupa, której celem jest postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie przyczynowego postępowania terapeutycznego. Jest uznaną metodą leczenia kręgosłupa w wielu zachodnich krajach takich jak USA, Kanada, Nowa Zelandia, Francja, Niemcy, gdzie jest ceniona za skuteczność i niskie koszty społeczne leczenia.
Postawienie prawidłowej diagnozy mechanicznej jest kluczem w metodzie McKenziego, gdyż na tym opiera się proces leczenia. Aby stwierdzić co jest przyczyną dolegliwości przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem, następnie przechodzi się do badania przedmiotowego. Głównym elementem badania przedmiotowego jest określenie wpływu powtarzanych ruchów kręgosłupa (we wszystkich kierunkach) na zachowanie się objawów/bólu. Innymi słowy czy ruch kręgosłupa ma wpływ na objawy, z którymi pacjent trafił do gabinetu. Często bowiem można stwierdzić tzw. preferencję kierunkową czyli kierunek ruchu, który zmniejsza dolegliwości co wykorzystuje się w leczeniu. Taki sposób badania pozwala rozpoznać zmiany wewnątrz dysku , które nie są jeszcze widoczne w drogich badaniach obrazowych takich jak rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy. Wcześnie postawiona diagnoza jest podstawą leczenia, którego celem jest niedopuszczenie do powstania przepukliny dyskowej lub zmniejszenie jej rozmiarów. Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj około 1,5 godziny.